|
List Efezským – literatura
Břeťa Fajmon, 1.2.2010
Následující knihy se buď týkají listu Efezským, nebo jsem je v průběhu let 2008-2010 četl, a tedy ovlivnily mé přemýšlení. Nejdůležitějším komentářem v angličtině k dopisu Efezským je snad kniha [3]. Pro české čtenáře doporučuji ještě knihu [30], která je obdobou listu Efezským, napsanou ve 20.století.
[update: doporučení po roce 2010 viz rozhovor.cz/preklady/0087komentare.php]
- Klyne Snodgrass: Ephesians. Edice NIVAC, ZOndervan 1996. Počet stran 366. Asi nejschůdnější úvod do čtení listu Efezským. Ještě existuje kniha [3], která je lepší kvality, respektive asi dvojnásobně podrobnější při zachování biblické přesnosti a věrnosti.
- John Stott: Výklad epištoly Efežanom. Návrat 1992, Praha (zkuste objednat v Návrat domů, i když knihu nemají v nabídce). Kniha je ve slovenčině, ale jedná se o nejlepší úvod do osobního čtení dopisu, který je přístupný v češtině nebo v jazyku blízkém češtině. Počet stran 259.
- Peter O'Brien: The Letter to the Ephesians. Edice The Pillar New Testament Commentary, Eerdmans 1998. Počet stran 495. Asi nejkvalitnější evangelikální komentář, který nyní (2009) k dopisu Efezským existuje. Vyjasňuje a doplňuje některé výkladové nejasnosti knihy [1] (těch je velmi málo, jen např. Ef 1,23 se Peter O'Brien nebojí vyložit tak, že církev je skutečně plností Boha). Čtenář by zde měl najít většinu odpovědí na otázky o významu textu (není tak čtivá jakéo [1], ale bez knihy [3] bych ohledně dopisu Efezským být nechtěl).
- Petr Pokorný: List Efezským. Edice Český ekumenický komentář k Novému Zákonu. Česká Biblická Společnost, Praha 2005. Počet stran 100. Dobrý komentář na odborné úrovni, je méně už pomocí pro osobní život víry (mírně zde chybí osobní rozměr).
- Pavlovy listy do Galacie, Efezu, Filip, Kolos a Tesaloniky. Edice Průvodce životem, LUXPRESS, Praha 1995. Jedná se o parafrázovaný překlad Bible nazývaný Slovo na cestu, společně s výkladovými poznámkami. Vhodný pro mládež, ale jedná se o srozumitelný překlad Bible pro každého. Počet stran 87, listu Efezským je věnováno 15 stran.
- Rudolf Hoppe: List Efezanům, list Kolosanům. Edice Malý Stuttgartský komentář - svazek 10. Karmelitánské nakladatelství, Kostelní Vydří 2000. Listu Efezským je věnováno asi 68 stran.
-
The Expositer's Bible Commentary Volume 12 (Ephesians to Filemon). Zondervan 2006. Tato část edice EBC je cenná zejména pro příspěvek o pastorálních epištolách (1. a 2. list Timoteovi, list Titovi) od Andrease Kostenbergera. Listu Efezským zde věnoval 156 stran (včetně textu verze NIV) William W.Klein. Jedná se o základní orientaci, uvádí některé názory, ale občas neuvádí pro ně argumenty, jen odkazuje např. na komentáře [1] nebo [3]. Ale pro anglicky čtoucí je to určitě lepší úvod do listu efezským než [4] nebo [6].
- Nancy Pearcy: Total Truth -- Liberating Christianity from Its Cultural Captivity. Crossway Books 2005 (Study guide edition). 511 stran včetně poznámek a studijního průvodce. Tato kniha mne překvapila a hodně povzbudila do praktického přemýšlení, jak vnášet křesťanství dovnitř kultury, ve které žijeme. Praktické povzbuzení do toho, jak skloubit křesťanství a život v tomto světě.
- Christian Bensel: The Meaning of Life. Přednáška v křesťanském studijním centru Schloss Mittersill na Silvestra 2008. Ke stažení tady, český překlad celého zamyšlení najdete zde. Podnětné pohledy na to, co to je smysl života a jak potřebujeme smysl života znát a žít. Asi 10 stran A4. Velmi mne toto zamyšlení zaujalo.
- Richard Foster: Uspořádej svůj duchovní svět. Návrat domů, Praha 2008. Překlad klasického díla Celebration of Discipline z roku 1978 -- dvanáct oblastí nebo pohledů na život, které nám pomáhají vnímat Boha a žít praktický křesťanský život: rozjímání, modlitba, půst, studium, prostý život, samota, podřízení se, služba, vyznání hříchů, bohoslužba, vedení, oslava.
- Přednášky na téma Synovství od manželů Erika a Karen Brauerových na jarním pobytu Evangelikálního společenství Brno v Zubří v květnu 2009. Přednášky, které mluví o základech křesťanského života a vyjasňují, co to znamená žít ve víře nebo růst ve víře: co to je opravdové pokání, jak prožívat odpuštění, v čem spočívá růst křesťana -- a další témata.
- Alan Vincent: Pět dimenzí kříže. Nakladatelství KMS, Praha 2008. Milá knížečka, která na životních příbězích autora a jeho manželky vysvětluje základní významy ukřižování Ježíše Krista a základy naší víry. Daných pět dimenzí: a) kříž ukazuje na ošklivost hříchu a na Hospodinův hněv vůči hříchu; b) kříž znamená smrt starého člověka -- ospravedlnění z víry + že už nemusíme hřešit; c) kříž vede k životu skrze Ducha, k boji s tělesnou přirozeností, která nenaslouchá Bohu a nechce následovat Ježíše Krista; d) tento důvod už jsem zapomněl musel jsem totiž knihu vrátit Marcelovi; e) kříž Ježíše Krista je potvrzení nové smlouvy Boha s lidmi, k jejímuž praktickému přijetí nás Bůh vyzývá. Díky životnímu svědectví autora vyznívá kniha dost prakticky.
- Richard L.Pratt: Najdi svou důstojnost. Návrat domů, Praha 2003. Kniha, která mluví o základních otázkách vztahu mezi člověkěm a Bohem.
- Recenze Jeremyho Pierce ke komentářům k listu Efezským, které vyšly nebo vyjdou v angličtině. Na základě jeho doporučení jsem koupil knihy [1] a [3].
- Robert Moore, D.Gillette: Král, válečník, kouzelník, milovník (v češtině vyšlo 1990). Psychologické charakteristiky muže -- lehce se dotýká i duchovních otázek dospělosti, ale zabývá se zejména praktickým životem muže v tomto světě. Velmi mne zaujala. Člověk dostane před oči obraz zralého muže.
- Leen La Riviere: Křesťan a tvořivost (biblické základy kreativity a umění). Praha 2006, Continental Sound/Christian Artists ve spolupráci s vydavatelstvím Rosa. Zajímavá kolekce myšlenek o darech, které člověk dostal od Boha pro službu druhým -- mluví také o službě v naší kultuře a společnosti, nejen o tvořivosti ve službách obvykle označovaných slovem "duchovní". Podle mne je kniha [8] vyváženějším úvodem do těchto věcí, ale tato kniha [16] zase je vhodným doplněním, protože uvádí mnohé konkrétní příklady tvořivosti.
- Peeter Kreeft: Everything you ever wanted to know about heaven but
never dreamed of asking. Ignatius Press, San Francisco 1990. V angličtině.
262 stran. Kniha je pokusem o vykreslení křesťanské naděje nebe. Název je skutečně parodií na film Woodyho Alana "Vše, co jste kdy chtěli vědět o sexu, ale báli jste se zeptat" -- a dobře na naše lidské touhy a radosti navazuje
tvrzením, že nebe je skutečně radostnou nadějí.
- Bob Buford: Poločas života. Návrat domů, Praha 2003. 144 stran. Kniha přemýšlející o tom, jak říká Pavel Vopalecký, co s načatým životem -- jak vyvážit práci a ostatní věci ve svém životě. Pohled z křesťanského hlediska.
- Ernie J. Zelinski: Nebojte se nepracovat. Portál, Praha 2003. 170 stran. Zajímavá knížka o podobných věcech jako ta předchozí. Vychází více ze zkušenosti autora, který varuje před nebezpečím workoholismu (upracovanosti) a přemýšlí o tom, jaké věci v životě kromě práce a vztahů vlastně děláme. Od předchozí knihy se liší v tom, že křesťanské hledisko příliš nezmiňuje, až na následující citát: "Nebojte se přijít do kostela jen proto, že je tam hodně pokrytců -- vždycky se tam najde místo ještě pro jednoho".
- Edith Schaefferová: Co je rodina? Návrat domů, Praha 1995. 178 stran. Pohled ženy na rodinu z různých hledisek. Edith mluví o tom, proč je rodina důležitá a nenahraditelná. Názvy kapitol: rodina je místem, kde se rozvíjí tvořivost, rodina je prostředím, kde se formují mezilidské vztahy. Jaké věci nabízí rodina, které se člověk nenaučí a které nenajde nikde jinde? Naše vztahy nejsou dokonalé, ale přesto je možné něco hezkého vytvořit během třiceti, čtyřiceti nebo padesáti let vzájemného života.
- Richard Rohr, Joseph Martos: Stát se moudrým mužem. Cesta, Brno 2007. 166 stran. Přepracovaná verze dřívější knihy. Jedná se o 25 zamyšlení o tom, co všechno ovlivňuje život muže v dnešní společnosti -- strašně dlouho mi trvá do některých myšlenek proniknout, ale některé náhledy jsou hodně zajímavé. Kapitola 5 mě v podstatě dovedla k rozhodnutí snížit svůj úvazek v letošním roce na polovinu.
- Davar3. Asi nejobsáhlejší počítačový nástroj ke studiu Bible, který obsahuje velké množství českých zdrojů. CD s programem je volně ke stažení. Má v sobě zakomponován Novotného Biblický slovník, hebrejsko-český slovníček, Vineho výkladový slovník novozákonních slov (nikde jsem jej neviděl k dostání zdarma, až zde), atd.
- Bible 21. Nový překlad Bible (online přístup zde), který je k dispozici od dubna 2009. Jeho čeština není tak krásná jako čeština v Českém ekumenickém překladu, ale jedná se o přesnější překlad Bible než ČEP (zejména v Novém Zákoně), a to ve smyslu zachování významu vět původního textu (nikoli nutně významu všech slov) - tzv. dynamický ekvivalent.
- Bible - Český Studijní Překlad. Nový překlad Bible, k dispozici je od července 2009. Jedná se o nejpřesnější (dbá se na přesnost překladu jednotlivých slov - tzv. formální ekvivalent) český překlad, čtenář musí překlad při čtení víceméně dotvořit, protože poznámkový aparát poskytuje více možností překladu u slov či spojení, která obsahují více významů.
- Česká Jeruzalémská Bible. Nový překlad Bible, k dispozici je od listopadu 2009.
Jedná se o překlad francouzského překladu Bible s rozsáhlým poznámkovým aparátem, ovšem samotné biblické texty byly překládány s přihlédnutím k hebrejskému a řeckému originálu.
Z katolické dílny. Zatím mi nejsou známy jeho důrazy a přednosti.
- Philip Yancey: Proč se obtěžovat s církví. Rok vydání 2001?, Návrat domů, Praha.
List Efezským je především dopis o církvi, proto tato kniha o roli církve je vhodným doplňkem.
- Dietrich Bonhoeffer: Život v obecenství. Návrat domů, Praha 2006.
Slova z roku 1935 od člověka, který vzácně spojil slova své víry se zapojením
do protihitlerovského odboje v Německu. Stručné poznámky na následujících pět témat: společenství, den v obecenství, den o samotě, služba, zpověď a večeře Páně.Celkem 86 stran.
- Paul Tournier: Silní a slabí. Návrat domů, Praha 1995. 192 stran.
Potřebují silní lidé Boha? Mohou slabí ve svém životě najít stabilitu? Srovnáním silných a slabých reakcí v našem životě se praktický lékař a psychiatr Paul Tournier pokouší nastínit etiku z pohledu křesťana -- jen duchovní pohled nás
může osvobodit ke zdravím životním postojům.
- Henry Cloud, John Townsend: Hranice. Návrat domů, Praha 2002 - 2.vydání. 266 stran. Kde jsou zdravé meze ve vztazích a v osobním životě? Mluví částečně o podobných věcech jako předchozí kniha -- lidé přemýšlející o křesťanství se často bojí, že budou Biblí nebo církví ovládáni v něčem, co sami nechtějí. Jak stanovit hranice, aby byla vyváženost mezi vlastními rozhodnutími
a zbytkem života? Zajímavý pohled pro zamyšlení od dvou křesťanů psychologů.
- C.S.Lewis: K jádru křesťanství. Návrat, Praha 1993 (2.vydání 2008). První české vydání knihy, která vznikala jako série rozhlasových pořadů v roce 1942. Celkem 155 stran. I když se nejedná o výklad listu Efezským, tato kniha se svým pojetím nejvíce blíží záměru listu Efezským jako aktuální promluvě, protože se věnuje jak naší víře, tak našemu praktickému životu. Provádí čtenáře od přemýšlení o tom, zda Bůh vůbec existuje, potom představuje Ježíše Krista, nato pokračuje křesťanskou etikou v různých oblastech, a zakončuje zatím nejlepším uvedením do otázky Trojice Boha, které jsem četl.
- Jiří Kostelník: List Efezským. Série 23 kázání procházejících listem --
kázání ve sboru Apoštolské církve v Kopřivnici v průběhu roku 2009. Velmi živý úvod do vnímání dopisu Efezským. Délka každého kázání je cca 50 minut, každé kázání v objemu cca 20 MB.
Diskuse:
Vstup do diskuse:
|
|
|