Julie Krbušková: Evangelium podle Matouše
Matouš:

úvodem

Matouš 1--2
Matouš 3--4
Matouš 5--7
Matouš 8--9
Matouš 10
Matouš 11--12
Matouš 13
Matouš 14--17
Matouš 18
Matouš 19--23
Matouš 24--25
Matouš 26--28

vznik a autorství
stručně obsah
poselství
promluvy
přehled literaturyNad Biblí: Evangelium podle Matouše


Břeťa Fajmon, 10.11.2009

ÚVODEM:
Nabízím starší verzi mých poznámek při čtení Evangelia podle Matouše, které jsem psal v letech 2007-2008. Text knihy Evangelium podle Matouše v Českém Ekumenickém Překladu (uveřejněno se svolením České Biblické Společnosti). Díky Julii Krbuškové za úvodní obrázek.

Byla doba - to seriózní historikové už nepopírají - kdy po této zemi chodil Ježíš Kristus. Ale my jsme tehdy na světě nebyli. A od většiny historiků se toho o něm také nedozvíme. Jenom nám říkají, že židovský prorok jménem Ježíš žil, kázal, znelíbil se úřadům a byl popraven. Pár historiků také naznačuje nějaké zprávy o jeho vzkříšení. Ale to je asi tak všechno. Pokud skutečně chceme poznat, jaký Ježíš byl a jaké poselství předal lidem, musíme se podívat do Bible.

Matoušovo evangelium bylo napsáno nejpozději v letech 60-66 našeho letopočtu (ale je možné, že ještě dříve) a podobně jako ostatní části Nového Zákona (= posledních 27 knih v Bibli) je nejpřesněji dochovaným dokumentem našeho letopočtu, protože žádná jiná kniha nebyla tolik opisována a citována v dopisech a dalších spisech, takže bylo možné zkorigovat drobné odchylky mezi různými opisy.

Matoušovo evangelium je jednou ze čtyř knih v Bibli, které mluví o životě Ježíše Krista. Tyto čtyři knihy se shodují svou výpovědí, ale z každé z nich lze vyčíst jiné věci, kterých si její autor všiml. Matouš je označován za člověka, který měl velké uši - zapsal totiž ve svém evangeliu nejvíce Ježíšových promluv a proslovů. Jedná se o nejznámnější knihu prvních křesťanů.

BIBLICKÝ TEXT S VÝKLADOVÝMI POZNÁMKAMI:
Matouš 1--2, Matouš 3--4, Matouš 5--7, Matouš 8--9, Matouš 10, Matouš 11--12, Matouš 13, Matouš 14--17, Matouš 18, Matouš 19--23, Matouš 24--25, Matouš 26--28.

ZÁVĚREM:
 • Autor a vznik evangelia podle Matouše
 • Stručný obsah evangelia
 • Pokus o vystižení poselství Evangelia podle Matouše
 • Přehled literatury

  Diskuse:


  Vstup do diskuse:

  Jméno:   

  Váš email (nebude zveřejněn, slouží pouze ke kontrole hesla)

  Heslo, které jste obdržel/a při registraci:

  (Registrovat se / zapomněl/a jste heslo)

  Váš vzkaz: