Rád bych zde obrátil pozornost čtenáře na výpisky z knihy N. Geislera a F. Tureka I Don't Have Enough Faith To Be an Atheist (= Nemám dost víry, abych byl ateistou — uveřejněno se svolením Crossway Books - pouze k osobnímu využití, distribuce není povolena ... prohlížeč souborů ppt ke stažení např. zde), které otvírají některá základní témata v diskusi, zda existuje Bůh:
Mám pocit, že lidi vědí, že "něco nebo někdo nad náma existuje", že máme spíš otázky typu "Jaký ten Bůh vlastně je", "Proč věnovat Bohu čas ve svém náročném časovém rozvrhu" a nejpalčivější otázka zní, zda ten Bůh JE dobrý. A tak vlastně získat víru, že Bůh existuje, je jen prvním krokem k mnohem důležitějším otázkám.
Výpisky z dalších kapitol Geislerovy a Turekovy knihy jsou uvedeny v rámci tématu "Proč zrovna křesťanství?"
Přečetl jsem si kapitolu č.3 a jsem docela potěšený, že to nekdo řeší tak nějak stejným pohledem. Řešení mně přijde trochu křečovité, protože jisté \"nasazování\" teorie na zákon je jednoduché, ale takové nasazení se dá vykonstuovat na mnoho zákonů. Tyto zákony jsou vykonstruovány opět námi, takže nemůžeme určitě říct, že to tak je... Špatně to vysvětluji a nesrozumitelně, je to opravdu tězké téma k diskuzi. Každopádně jsem rád, že jsem si tento slide mohl přečíst. Osobně se také přikláním k teorii velkého třesku, jak je tomu ve slidu, ovšem (jak je krásně napsána poslední věta) nemám tolik víry na to, abych věřil jak v boha, tak v nic. Něco nějak někdy asi zapříčinilo vznik vesmíru, ale dokud nevím co, nebudu tomu říkat \"Bůh\". Břeťa, přidáno 2009-12-21 08:30:38
A co třeba opačný přístup: Začít říkat Bůh tomu, co stvořilo vesmír? :-
Tomáš Halík se také kdysi vyslovil, že někdy možná vidíme v těch minulých věcech svou vlastní inteligenci (= inteligenci nás lidí), místo aby tam zpočátku nějaká byla. Ale na druhé straně - také se rozvíjí tzv. inteligentní design, neboli názor, že ve mnoha věcech lze vidět, že už u jejich vzniku byla nějaká inteligence, která vlastně jejich vznik způsobila. Kloním se k tomuto druhému názoru, který ukazuje tím směrem, že inteligence byla i úplně na začátku vesmíru i života.Vstup do diskuse: